Maruman – ponadczasowy minimalizm z Japonii

Marka Maruman powstała w Japonii w 1920 roku. Od początku istnienia przyświecał jej jeden cel: tworzenie papieru najwyższej jakości, który pokochają zarówno użytkownicy piór wiecznych, jak i piszący długopisami i ołówkami. Czy udało im się? Na tyle, że od niedawna w ofercie pojawił się także papier odpowiedni dla malujących akwarelami.

Wszystkie papiery marki Maruman oznaczone są symbolem MPS (Maruman Paper Series). Oznaczenia poszczególnych rodzajów papieru MPS to:
MPS-N – papier dedykowany do pisania
MPS-D – papier przeznaczony do rysunku i szkiców
MPS-W – papier do malowania akwarelami

Papier MPS-N jest bezkwasowy i pozyskiwany z poszanowaniem środowiska. Najgrubszy papier Maruman ma 90 g, a z kolei najcieńszy 60 g. Nieco wyższa gramatura: 70 g, spotykana jest np. w notatnikach Sept Couleur, natomiast w Escribo spotkacie głównie papier 80 g, który występuje we wszystkich notatnikach Mnemosyne oraz większości wkładów do segregatorów Maruman.

Odporny na przebijanie, strzępienie i rozmazywanie atramentu, daje jednocześnie zmysłową przyjemność z pisania po gładkim papierze, który jednak nie jest zbyt śliski. Liczne testy miłośników piór dowiodły, że nie ma on problemów nawet z mokrymi stalówkami i wykazuje dobre właściwości absorpcyjne. Papier ma odcień złamanej bieli, a liniatura w nienachalnym, jasnoszarym kolorze nie przeszkadza podczas pisania.

Ktokolwiek widział notatniki Maruman z serii Mnemosyne, wie, że są jedyne w swoim rodzaju, niepodobne do żadnych, dostępnych na rynku. Minimalistyczne i eleganckie, nie mają żadnych nazw, a jedynie numery, które pozwalają odróżnić jeden model od drugiego. Poniżej znajdziecie nasz krótki przewodnik, który ułatwi Wam wybór właściwego notatnika.


Notatniki Maruman Mnemosyne, jakie znajdziecie w Escribo, dzielą się na trzy linie: Basic, Creative i Speedy. Różnią się one okładkami i liniaturą. Formaty we wszystkich liniach są bardzo podobne, każdy notatnik ma też perforowane kartki, które ułatwiają zabranie ze sobą kartki, bez konieczności noszenia całego notatnika. Okładki linii Basic i Creative są wykonane z tworzywa, a kartki łączy podwójna spirala. Linia Speedy ma okładkę wykonaną z tektury klejoną i zszywaną dla dodatkowego wzmocnienia.

W linii Basic najdziemy notatniki takie jak: N194A, N195 i N199A w linie oraz N105 w kropki. Każdy z notesów posiada nagłówek z miejscem na datę, numer i temat notatek, liniaturę na obu stronach kartki oraz niewielkie kropki tuż pod nim, które ułatwiają podział strony na trzy równe sekcje. W tej serii jest także N197A czyli notatnik z liniaturą ułatwiającą robienia różnego rodzaju list oraz N191 czyli zeszyt do słówek. Wszystkie notesy są zbindowane z lewej strony.

Linia Creative to w Escribo notatniki N180A, N181A, N182, N183. W notatnikach N180A i N182 papier ma liniaturę w kratkę o szerokości 5mm i jest to liniatura jednostronna, co oznacza, że druga strona każdej kartki jest gładka. Mnemosyne N181A i N183 mają gładkie strony. Wszystkie notesy zbindowane są od góry, a wiec otwierane są poziomo; każdy posiada nagłówek z miejscem na datę, numer i temat notatek. W przypadku modeli N180A i N181A w połowie kartki znajdziemy strzałkę ułatwiającą narysowanie linii dzielącej kartkę na pół.

Linia Speedy – ułatwiająca szybkie notowanie, są to notatniki N187A i N188A. Oba otwierają się pionowo. Ich papier ma liniaturę w kratkę o szerokości 5mm i jest to liniatura jednostronna, co oznacza, że druga strona każdej kartki jest gładka. W linię Speedy wpisuje się również model N163 czyli tygodniowy kalendarz wieczny z tabelką do wpisywania zadań na dany tydzień.

Nadmienimy tylko, że linia produktów Speedy Maruman Mnemosyne jest laureatem nagrody Grand Prix ISOT (Stationery of the Year) w 2009 roku – nagroda ta przyznawana jest wyrobom papierniczym i instrumentom piśmienniczym za ich niepowtarzalny design i funkcjonalność.

Jak widzicie bogaty świat notatników Maruman Mnemosyne nie od parady nosi imię greckiej bogini pamięci. Dzięki nim nie umknie nam żaden pomysł, plan ani myśl, bo zawrzemy je w ponadczasowej, minimalistycznej formie notatnika.

Dodaj komentarz