Pamiętniki wieloletnie – spotkajmy się po latach

Nie ukrywam, że jestem ogromną fanką dzienników wieloletnich, o czym mogliście poczytać tutaj. Sama od trzech lat prowadzę dziennik wdzięczności i niezwykle cenię sobie te spotkania z samą sobą po latach oraz odkrycie, jak wiele w moim życiu powodów do wdzięczności.
Wieloletnie pamiętniki Midori zostały stworzone właśnie z myślą o osobach chcących w zaakcentować każdy dzień z życia, a jednocześnie nie mających czasu lub możliwości na wielostronicowe zapiski.

Nic nie jest przypadkowe

Już na pierwszy rzut oka – bez względu na fakt, czy patrzymy na dziennik trzyletni, pięcioletni czy dziesięcioletni – pamiętniki Midori cechuje minimalizm i jakość (moim zdaniem słowa te są synonimami słowa Midori).

Midori Pamiętnik 5 Years Diary

Szyte pamiętniki powstały w dwóch wersjach – minimalistyczna seria opatrzona wizerunkiem drzwi na okładce oraz pamiętnik pięcioletni z haftowaną okładką, która przyciąga wzrok swoją fakturą i kolorystyką.
Każdy element wieloletniego pamiętnika został stworzony w jakimś celu – tekturowa kaseta ma chronić nasz pamiętnik, ale oprócz ozdobnych złoceń, zawiera na grzbiecie miejsce na wpisanie lat, w których powstawał nasz pamiętnik.

Pamiętnik Midori 5 Years Diary Embroidery Flower Navy

Twarda okładka w stylu vintage pokryta została tkaniną i ozdobiona złoconym wizerunkiem drzwi – dzięki temu pamiętnik przypomina elegancką księgę – jest w końcu księgą naszego życia! Stronę tytułową zdobi rysunek klucza, natomiast motyw drzwi znajdziemy również na każdej ze stron otwierających kolejny miesiąc. Dziennik z haftowaną okładką ma w tym miejscu nazwę miesiąca oraz miejsce na spis treści z każdego zapisanego owym miesiącu dnia. Dodatkowo został on wyposażony w transparentną silikonową okładkę, która chroni haftowane kwiaty. Każdy z pamiętników jest szyty, dzięki temu codzienne otwieranie i zamykanie na przestrzeni kilku lat nie zaszkodzi ani okładce ani kartkom w środku.

Na krawędzi każdej ze stron wydrukowano unikalny rysunek – po zamknięciu pamiętnika, nadruki te tworzą indeks, pozwalający nam szybko zlokalizować konkretny miesiąc. W przypadku dziennika z haftowaną okładką, funkcję tę pełni nadruk przypominający haft krzyżykowy.
Linie na papierze nie są idealnie równe – przypominają te narysowane odręcznie. Nasz pamiętnik nie jest więc bezdusznie idealny, tylko dokładnie taki sam jak my. Chyba, że wybierzemy haftowaną wersję, wówczas dni będą od siebie oddzielone różnymi wzorami haftu.

W pamiętnikach trzy- i pięcioletnim na każdą datę przypada jedna strona. Jest ona podzielona na trzy lub pięć sekcji, co pozwala na zapisanie kilku linijek lub zdań w danym dniu. W przypadku pamiętnika dziesięcioletniego każda strona jest podzielona na pięć sekcji, ale dzień mieści się na dwóch stronach, dzięki czemu mamy widok na przekrój całych dziesięciu lat.
Tutaj muszę dodać, że nie musimy martwić się o luty – pamiętniki zostały wydrukowane w taki sposób, że drugi miesiąc za każdym razem ma 29 dni. Gdy w danym roku ma dni mniej, omijamy oczywiście tę datę.


I, jak mawiają, last but not least… lekko kremowy papier MD we wnętrzach pamiętników! Chyba każdy kto zna papier MD, wie, że o jego jakości napisano już chyba wszystko. Doskonały do pisania piórem, nie strzępi i nie przebija. Testy pokazały, że tak samo dobrze znosi pisanie ołówkiem, długopisem, cienkopisem, długopisem żelowym, a nawet markerem. Ten papier sprawia, że każdy z pamiętników przejdzie próbę czasu.

Spotkanie po latach – ze sobą czy nie tylko?

Jak wspomniałam we wstępie – wieloletni pamiętnik może być dziennikiem wdzięczności. A czym jeszcze? Nie sądziliście zapewne, jak wiele zastosowań może mieć taki pamiętnik. Poniżej wypisałam tylko niektóre ze znanych mi sposobów na zapiski – pozostałe możecie odkrywać samodzielnie. Dajcie nam znać w komentarzu, jakie są Wasze metody na zapisanie takiego pamiętnika.

Dziennik wdzięczności – zdaniem lekarzy niweluje długotrwałe działanie stresu, a przede wszystkim pomaga pamiętać o tym, co naprawdę się liczy. Nie wymaga długich zdań. Nawet jedna linijka dziennie pozwala przywołać dobre wspomnienie sprzed roku.

Pamiętnik – miejsce na zapiski wszystkich momentów wartych zapamiętania, do których wrócimy po roku, dwóch czy trzech latach. Mogą one dotyczyć codziennych wydarzeń, zdarzeń z naszego życia lub być komentarzem do sytuacji na świecie.

Przemyślnik – miejsce, w którym opisujesz swoje przemyślenia na dowolny temat. Wyciągasz wnioski na temat swoich reakcji na to, co przydarzyło się w danym dniu, a spotkania ze samym sobą po latach ułatwiają śledzenie własnego rozwoju.

Sennik – zapiski dotyczące naszych snów usprawniają pamięć i pomagają zrozumieć nasze sny. Sennik wieloletni jest także narzędziem pomagającym zrozumieć lepiej siebie. W końcu nasz mózg rozwiązuje problemy właśnie podczas snu.

Dziennik ciąży i/lub dziennik dla dziecka – codzienne zapiski, stanowiące bezcenne świadectwo rodzicielstwa, które możemy przekazać naszemu dziecku w dniu szczególnych, np. 18-tych urodzin. Nie ma chyba bardziej wzruszającego prezentu niż ten.

Na zakończenie

Nie ma dobrego momentu, aby zacząć pisać pamiętnik wieloletni. Każdy moment jest właściwy. Choć wszystkie ułożone są chronologicznie, my możemy zacząć w pewną słoneczną majową środę… Ta dowolność jest najlepsza w wieloletnich pamiętnikach.

Jeśli szukasz towarzysza na wiele lat lub chcesz podarować wyjątkowy prezent komuś naprawdę bliskiemu, pamiętnik wieloletni Midori jest dokładnie tym, czego szukasz. Trzymam kciuki za to, abyście wypełnili go najpiękniejszymi wspomnieniami!

Dodaj komentarz