Blackwing 57 – dla sztuki, która przekracza granice

Wśród ołówków dedykowanych artystom światowego formatu, nie mogło zabraknąć tych poświęconych twórczości słynnego Nowojorczyka, Jean-Michela Basquiata.

Basquiat rozpoczynał karierę uprawiając graffiti. Z czasem jego twórczość poszerzyła się o malarstwo i inne sztuki – założył m.in. własny zespół muzyczny. Rozwijając swoje pasje, stał się towarzyszem godnym współpracy z samym Andym Warholem, z którym wspólnie stworzył ponad 100 obrazów.
Prace Basquiata rozpoznawalne są przez połączenie surowego, prymitywnego stylu z niezwykłym wyczuciem koloru i kompozycji. Na jego obrazach znajdziemy fragmenty tekstów, cyfry, litery i pojedyncze słowa, diagramy, piktogramy, symbole kartograficzne i wiele, wiele więcej. Basquiat tworzył za pomocą farb, kredek świecowych, farb UV czy techniki kolażu. Jego sztuka przemawia donośnie do dziś, bo jak mawiał: „malując, myślę o życiu, nie o sztuce”.


Ołówki Blackwing 57 to hołd dla tego niezwykłego artysty. Numer 57 jest nawiązaniem do miejsca, w którym Jean-Michele Basquiat namalował swoje najbardziej rozpoznawalne dzieła – 57 Great Jones Street w Nowym Jorku.
Wyposażone w miękki grafit ołówki, pokryte są kolorowymi kreskami, jakby wprost spod ręki Basquiata. Pudełko z kolei opatrzone jest reprodukcją fragmentu obrazu „Czaszka” z serii Untitled. Na złotej skuwce gumki znajdziemy natomiast powtarzający się w twórczości artysty symbol charakterystycznej korony z trzema szczytami.

Dodaj komentarz