Pióra wieczne Cross – historia marki

Pierwsza wersja logotypu marki Cross

Cross Company to najstarsza amerykańska marka produkująca instrumenty piśmiennicze. Założona została w 1846 roku przez Richarda Crossa i Edwarda W. Bradbury’ego w Providence, stolicy stanu Rhode Island. Od początku istnienia, celem twórców marki było tworzenie luksusowych narzędzi piśmienniczych, które jednocześnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu.

Stylograf Cross

W 1879 roku fundamentem marki Cross stał się stylograf, przodek współczesnego długopisu. W czasach, gdy piszący najczęściej wciąż używali gęsich piór lub, co bardziej nowocześni – piór maczanych, stylograf był krokiem milowym w rozwoju piśmiennictwa. Nazywany ołówkiem na atrament, szybko trafił do serc tych, którzy cenili jego użyteczność podczas tworzenia rysunków technicznych. Cross posiadł w sumie osiem patentów związanych z produkcją stylografu. Wynalezienie kalki kopiującej umocniło jego pozycję na rynku – stylograf doskonale sprawdzał się, gdy przyszło skopiować wykonany nim dokument lub rysunek właśnie za pomocą kalki. Jego panowanie zakończyła dopiero popularyzacja maszyny do pisania. Stylografy są produkowane do dziś, a najcieńsza możliwa do uzyskania końcówka ma grubość 0,1 mm. Co ciekawe świetnie przyjęły się w przemyśle kosmetycznym, gdzie służą m.in. do ozdabiania paznokci.

Równolegle ze stylografem, Alonzo Towsend Cross, syn założyciela marki, stworzył prototyp mechanicznego ołówka z wkładem chowanym za pomocą mechanizmu typu twist. Zakręcany mechanizm został w 1885 roku opatentowany przez Alonzo, a ołówki mechaniczne tego typu stały się szybko znakiem firmowym marki Cross.

Powstałe na 150 rocznicę marki pióro wieczne, długopis i ołówek mechaniczny.

W latach 30. ubiegłego stulecia Cross rozpoczął produkcję piór wiecznych. Jednym z najbardziej udanych egzemplarzy było pióro wykonane ze złota z chromowanymi detalami i wykończeniem z czarnego lakieru. Nawiązywało ono do stylu Art Deco i było elementem zestawu z ołówkiem mechanicznym. Choć ówczesny właściciel firmy, Walter R. Boss, spodziewał się, że to ołówek będzie wiódł prym w tym zestawie, pióro okazało się absolutną gwiazdą. Upamiętnieniem tego sukcesu jest powstała na 150 urodziny marki seria „150th Anniversary Limited Edition”, wypuszczona w 1996 roku. Powstało wówczas 10 000 sztuk piór wiecznych, długopisów oraz ołówków mechanicznych, będących odwzorowaniem pierwszego ekskluzywnego modelu. Każdy z instrumentów posiadał unikatowy numer seryjny.

The Towsend

W 1993 roku na rynek wkroczyło pióro wieczne w stylu Art Deco „The Towsend” – nazwa upamiętniała najstarszego syna Richarda Crossa, który przejął schedę po ojcu. Pióro to znane jako „pióro amerykańskich prezydentów” jest produkowane w nowych, luksusowych odsłonach aż po dziś dzień.

The Century

Pierwszy długopis Cross znany pod nazwą „The Century” powstał w 1946 roku na na okoliczność stulecia marki. Był to model wykonany z 12-karatowego złota z mechanizmem wysuwania i wsuwania typu twist zamiast tradycyjnej skuwki. Stał się on niemal z miejsca hitem i do dziś nazywany jest ikoną produktów Crossa. Seria „The Century” jest dostępna do dziś w dwóch odsłonach – Century II i Classic Century i można w niej znaleźć m.in. pióra wieczne.

Długopis Cross Classic Century

Jako ciekawostkę można zauważyć, że już trzynaście lat przed tym, jak na rynku pojawił się po raz pierwszy IPad znanej firmy z jabłuszkiem w logo, Cross wypuścił Cross Pada, stworzonego we współpracy z IBM. Założenie, które trafiło na rynek w 1997 roku, było proste – użytkownik pisze na kartce A4, a umieszczony pod nią tablet odczytuje i przetwarza odręczne notatki na tekst cyfrowy, który można edytować i drukować. Miał być on alternatywą dla pisania na laptopie i mieścił w sobie do 50 stron tekstu lub rysunków.

Cross Pad

Obecnie, po 175 latach od utworzenia marki, instrumenty piśmiennicze Cross są znane na całym świecie, a ich ponadczasowy, klasyczny design, dożywotnia gwarancja mechaniczna i doskonała jakość, sprawiły, że nawet tak wymagający team, jak Escribo, dał się uwieść lekkości i precyzji pisania. Produkty marki Cross znajdziecie w naszym sklepie internetowym właśnie tu.

Edycja „21th Century” wypuszczona w 170 rocznicę powstania marki Cross

Dodaj komentarz