Tomoe River – co zmieniło się w 2020 roku?

Papier Tomoe River to zjawisko samo w sobie. Stworzony przez japońską firmę Tomoegawa, we współpracy z Sakae Technical Paper, początkowo miał służyć do druku broszur i katalogów. Na świecie znany jest jako „biblijny papier”, gdyż to właśnie na nim drukowane jest najczęściej Pismo Święte.

Koneserów pisania piórem i kaligrafii Tomoe River urzekł swoimi niezwykłymi właściwościami – cieniutki, przejrzysty papier jest wytrzymały i doskonale współpracuje z różnymi stalówkami i atramentami. Jak żaden inny nie przebija i nie strzępi się, a jego faktura pozwala na płynne i szybkie pisanie. Inne szczegóły poznacie, czytając artykuł Aliny na temat tego słynnego papieru.

Dotychczas Tomoe River występował jako luźne kartki lub pady papieru w kolorze kremowym i białym. Dodatkowym, bardzo popularnym produktem firmy, jest notatnik w formacie A5, posiadający aż 365 stron białego papieru z zadrukiem w kropki.

Tomoegawa chętnie współpracuje z producentami notesów z całego świata, użyczając swojego flagowego papieru, aby podnieść wartość tych pisarskich narzędzi. I tak na przykład japońska marka Hobonichi wprowadziła do swojej oferty serię notesów, wyposażonych oczywiście w papier Tomoe River. Decyzja ta zapadła po tym, jak sprawdził się on doskonale we wnętrzach kultowych kalendarzy Hobonichi, które dzięki temu pozostają lżejsze i szczuplejsze niż inne kalendarze podobnego formatu.

W roku 2020 Tomoegawa wyszła naprzeciw osobom, które szukają lekkich notesów w poręcznych formatach, nie chcąc jednocześnie zrezygnować z doskonałej jakości papieru. Na rynek wkroczyły notesy Tomoe River w formatach A5, A6 i A7. W Escribo znajdziecie dwa z nich – w formacie A5 i A6. Notesy zostały oprawione w miękką papierową okładkę w kolorze czarnym i różnią się od siebie nie tylko formatem. Notes w formacie A5 ma 96 stron w kropki, podczas gdy jego mniejszy odpowiednik ma aż 160 stron i papier w kratkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy znajdzie coś dla siebie.

Co ważniejsze, to nie jedyne zmiany, jakie Tomoegawa wprowadziła w tym roku. Po raz pierwszy od lat zmienił się bowiem sam papier. Spieszymy oczywiście uspokoić wszystkich, którzy obawiają się, że Tomoe River stracił swoje właściwości – wręcz przeciwnie! Papier został poddany lekkiemu liftingowi, który powinien wyjść mu na dobre.

W grudniu 2019 roku ostatnia partia papieru, produkowana na starego typu maszynach, opuściła mury Tomoegawy. Od tego czasu firma zainstalowała nowy sprzęt i od kwietnia 2020 produkuje nowszą wersję papieru. Notesy i pady w nowej wersji rozpoznać można po literce „N” występującej na metryczce papieru tuż po oznaczeniu gramatury (np. -52N). A co konkretnie zmieniło się w papierze Tomoe River? Zdaniem producenta zmniejszono prześwitywanie atramentu dla niektórych atramentów i tuszów bazujących na wodzie. Papier jest również nieco bardziej sztywny, przez co mniej się marszczy, a dzięki wzmocnionej powierzchni lepiej współpracuje z gumkami do mazania.

Tak więc pozostaje nam tylko napoić pióra ulubionym atramentem i pisać!

Dodaj komentarz