Tomoe River

Tomoe River to owiany już legendą najcieńszy papier do pisania. Papier na którym drukowana jest Biblia i słowniki. Dedykowany papierniczym koneserom. Nieodłączny element piór wiecznych.

Jak wiemy, najlepsze wynalazki powstają z przypadku. Tomoe River nie stanowi tutaj wyjątku. Papier ten został stworzony z myślą o druku, a konkretnie o sytuacjach, które wymagały dużego nakładu papieru redukując objętość ale nie tracąc na wysokiej jakości. Dlatego też pierwotnie na papierze Tomoe River były drukowane broszury i katalogi. Był to strzał w dziesiątkę! Ze względu na gramaturę papieru Tomoe River oraz niezwykłą wytrzymałość, drukarnie były w stanie drukować więcej stron za tą samą cenę. Ale w jaki sposób Tomoe River „spotkał się” z piórem wiecznym?

Oto i nasz przypadek. Ktoś kiedyś przeglądając broszurę zwrócił uwagę na papier Tomoe River. Poczuł, że jest przyjemnie gładki w dotyku i spróbował na nim coś napisać. Ku jego zdziwieniu, okazało się, że jest wprost stworzony do pisania piórem, ponieważ nie przebija i nie strzępi się, a jego faktura sprawia, że dotrzymuje kroku szybko piszącym osobom. W ten właśnie sposób Tomoe River stał się pożądanym produktem.

Te same cechy, które zapewniły sukces drukarski, sprawiły, że Tomoe River stał się najlepszym podłożem dla atramentu. Obecnie Tomoe River jest dostępny u nas w sklepie w formie padów i luźnych kartek, w dwóch kolorach, kremowym i białym. Ale na tym nie kończy się jego kariera. Tomoe River to także wypełnienie słynnego już na całym świecie kalendarza Hobonichi.

Naszym zdaniem gdyby przyznawano nagrodę Nobla dla najbardziej gładkiego, wytrzymałego, cienkiego i przyjaznego dla atramentu papieru to Tomoe River z pewnością byłby mocnym kandydatem. Zgadzacie się?

A jakie są Wasze doświadczenia z Tomoe River?

Dodaj komentarz