Blackwing Vol. 64

Hołd dla komiksów i nowatorskich umysłów, które je ożywiły.

Edycja limitowana Blackwing 64 to hołd dla komiksów i nowatorskich umysłów, które je ożywiły. Design ołówka szczególnie nawiązuje dla palety 64 kolorów i techniki drukarskiej charakterystycznej dla niektórych z wczesnych komiksów.
W 1837 szwajcarski nauczyciel Rodolphe Töpffer opublikował kolekcje ilustrowanych opowieści o przygodach bohatera imieniem Mr. Vieux Bois. Każda ze stron posiadała sześć części z obrazkami i napisami ukazujące akcję i dialog. Było to coś, czego czytelnicy do tamtej pory nie widzieli. Rodolphe Töpffer stworzył pierwszy na świecie komiks.

W czasie Złotej Ery Komiksów, która przypadała na lata 1930 – 1950, komiksy zaczęły zdobywać dużą popularność już nie tylko w tygodniku Sunday, gdzie zadebiutowały. Wydawnictwa zaczęły tworzyć i drukować swoje własne komiksy, zatrudniając pisarzy, artystów i kolorystów do tworzenia postaci i serii, które po dziś dzień cieszą się ogromną sławą.
Jednym z początkowych wyzwań, z jakiemu musieli stawić czoła artyści i koloryści, była zdolność do przeniesienia narysowanych obrazków na nadrukowane już materiały, korzystając z wówczas metod. Materiały były drukowane na prasie drukarskiej, a następnie nakładano wytrawione płytki bezpośrednio na papier. Płytki te były pojedynczo barwione tuszem z modelu kolorów CMYK, który podzielił obrazy na 4 kolory podstawowe używane w druku kolorowym: C – cyjan, M – magenta, Y – żółty i B – Black.

Aby wydrukować pewne odcienie i detale, drukarze komiksów stosowali metodę znaną pod nazwą „Ben-Day dots” lub półtnowanie, polegającą na rozdzieleniu kolorów poprzez zastosowanie kropek, która ma za zadanie naśladować większą paletę kolorów i odcieni. Drukarze również używali różnego nacisku sił i kąta nachylenia płytek, aby stworzyć różne wzory, jak na przykład linie proste i przekątne, tym samym zdobywając większą kontrolę nad końcowym efektem obrazka.

Za pomocą tych technik, artyści komiksowi stworzyli paletę, która składa się z 64 wyjątkowych kolorów i odcieni. Blackiwng 64 oddaje hołd tej palecie kolorystycznej i technice drukowania, która zaprowadziła twórców i bohaterów komiksów do „Złotej Ery Komiksów”.

Minęło już 200 lat od kiedy komiksy przestały być niszowym medium do narzędzia do opowiadania obszernych historii. Pisarze komiksów, kreślarze, koloryści i eksperci od atramentów stworzyli kultowe postaci, badali przenikliwe tematy i zręcznie zacierali granice pomiędzy popkulturą a sztuką.

Każdy ołówek Blackwing 64 posiada kolorystykę półtonu. Ołówek posiada również podwójnie zacieniony napis, zainspirowany czcionką występującą w komiksie. Posiada twardy grafit, idealny do naszkicowania nowego bohatera lub spisania listy jego supermocy.

Dodaj komentarz