Hołd dla Dorothei Lange – Blackwing 344

Na początku XX w. zdjęcia były efektem reakcji chemicznych i fizycznych. To piękne połączenie nauki i kreatywności wzniosły fotografię do rangi sztuki, na długo zanim powszechnie została postrzegana w ten sposób. Rezultatem tego artystycznego procesu są zdjęcia, które są głęboko powiązane nie tylko z fotografem i jego obiektem, ale także ze środowiskiem.

W 1936, podczas swojej pracy dla Farm Security Administration, Dorothea Lange zrobiła jedno z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć w historii Ameryki. „Matka Tułaczka” oddaje esencję okresu wielkiego kryzysu w Ameryce, którą reprezentuje 32 – letnia matka siedmiorga dzieci z Nipomo w Kalifornii. Ten obraz jest jednym z najbardziej wyrazistych przykładów umiejętności fotografa do uchwycenia emocji i opowiedzenia historii.

Blackwing 344 powstał z okazji 80 rocznicy powstania tego historycznego zdjęcia oraz spuścizny autorki. Ciemnoczerwony korpus, czerwony napis, jasno czerwona skuwka i czarna gumka odzwierciedla jak Blackwing 602 mógłby wyglądać w ciemni. Numer odnosi się do Biblioteki Kongresu, gdzie znajduje się 344 zdjęć autorstwa Dorothea Lange, włączając legendarną „Matkę Tułaczkę”.

Jak się Wam podoba?

Dodaj komentarz