Blackwing Vol. 10

The Investigative Journalism Pencil

Hołd dla Nellie Bly i dziennikarzy śledczych takich jak ona.

W roku 1887, wydawca gazety New York World Joseph Pulitzer przypisał wówczas jeszcze nikomu nie znaną, młodą dziennikarkę Nellie Bly do zbadania warunków jakie panowały w szpitalu psychiatrycznym dla kobiet Blackwell’s Island w Nowym Jorku. Dziennikarka dostała wytyczne – opisać rzeczy takie jakie dokładnie są, dobre czy złe. Zrobiła to w sposób najlepszy jaki mogła. Udając chorą, pozwoliła zamknąć się w szpitalu psychiatrycznym na 10 dni.

W ten sposób powstał cykl artykułów zatytułowanych „10 dni w domu wariatów”, który jest uważany za jeden z najwcześniejszych i najbardziej ikonicznych przykładów bezstronnego dziennikarstwa śledczego.
Bly ujawniała brutalne warunki, w których pacjentki były zmuszane przebywać oraz zwróciła uwagę na błąd w rozumieniu chorób psychicznych.

Blackwing Vol. 10 to ukłon w stronę Nellie Bly – oraz dziennikarzy śledczych takich jak ona – która informowała czytelników i dawała im głos.
Ołówek utrzymany został w kolorystyce charakterystycznej dla gazet.
Korpus w kolorze szarym posiada matowe wykończenie, srebrną końcówkę oraz ciemnoszarą gumkę. Extra twardy grafit umożliwi robienie notatek w notesie reporterskim lub wypełnianie krzyżówek w gazecie.

Numer 10 nawiązuje do ilości dni spędzonych przez Nellie Bly na przeprowadzeniu dochodzenia, którego efekty wpłynęły na niezliczoną ilość osób.

Dodaj komentarz