Czym pisana jest historia? – pióra Esterbrook

Początki marki Esterbrook sięgają 1858 roku, gdy brytyjski emigrant Richard Esterbrook założył w Camden w stanie New Jersey manufakturę piór wiecznych pod nazwą The Esterbrook Steel Pen Manufacturing Company. W połowie XIX wieku przemysł piśmienniczy w Stanach Zjednoczonych dopiero zaczął się rozwijać, a marka Esterbrook była jedną z pierwszych manufaktur piór wiecznych. Brak wykwalifikowanej kadry robotniczej oraz maszyn do produkcji piór zmusił Richarda Esterbrooka do szukania i tworzenia własnych rozwiązań.

Od samego początku swojego istnienia marka Esterbrook kultywuje wartości jakimi są rzemiosło, oryginalne projekty oraz najwyższa jakość wykonania, dzięki czemu, stopniowo zyskiwała coraz większą popularność. Początkowo marka produkowała stalówki do piór maczankowych, by w 1920 roku stworzyć pierwsze pióro wieczne pod szyldem Esterbrook.

Już w 1896 roku marka rozpoczęła rozszerzać swoje zasięgi poza granice Stanów Zjednoczonych, otwierając swój odział w Wielkiej Brytanii. W szczytowym momencie swojego rozwoju marka Esterbrook zatrudniała 450 pracowników, produkując 600 tysięcy piór dziennie.

Historyczna rola piór Esterbrook

Pióra Esterbrook poprzez swoją historię, a właściwie historię użytkowników tych piór wpisały się na stałe w amerykańskie DNA.

Pióro użyte przez Prezydenta Lyndona Johnsona do podpisania Ustawy o Prawach Obywatelskich

Abraham Lincoln, Lyndon B. Johnson, czy John F. Kennedy, to tylko niektóre z wybitnych postaci amerykańskiej sceny politycznej, które w swojej pracy używały tych piór. Marka Esterbrook wybierana była również przez artystów. Za pomocą stalówki numer 356 Carl Banks stworzył postać Kaczora Donalda, z kolei stalówka 914 posłużyła Charlesowi Schulzowi do stworzenia serii komiksów „Fistaszki”. Schulz polubił model 914 tak bardzo, że wykupił cały zapas tej stalówki, który pozostał na rynku po zakończeniu działalności marki Esterbrook.

Po śmierci założyciela Richarda Esterbrooka w 1895 roku, marka przechodziła w ręce wielu innych firm, które wprowadzały nowe udoskonalenia do procesu produkcji piór, a także zmieniały nazwę marki kolejno z The Esterbrook Steel Pen na The Esterbrook Pen Company, a następnie na Venus Esterbrook.

W 1940 roku brytyjska siedziba marki została zniszczona podczas bombardowania, a połowa jej możliwości produkcyjnych została wykorzystana do celów rządowych, co razem z kryzysem powojenny oraz licznymi zmianami administracyjnymi doprowadziło do zakończenia produkcji piór Esterbrook w 1971 roku.

Odrodzenie marki Esterbrook

W 2014 roku produkcja piór Esterbrook została wznowiona, a oferta marki wzbogaciła się o długopisy. Wszystko dzięki firmie Kenro, która znana jest w stanach z dystrybucji piór wiecznych znakomitych marek. Przywracając użytkownikom markę Esterbrook wraz z rozwijającą się technologią, nie zapominają o tradycjach tej marki.

Myśl przewodnia marki Esterbrook ,,bogata przeszłość na zawsze będzie częścią obiecującej przyszłości” znajduje swoje odbicie w ich piórach. W obecnej ofercie marki znajdziemy kolekcje inspirowane pierwszymi modelami piór Esterbrook. Modele Esti, Phaeton 300, czy Camden to ponadczasowe klasyki, które przeniosą nas do Ameryki pierwszej połowy XX wieku. Odwiedźcie nasz sklep internetowy by bliżej poznać poszczególne modele piór Esterbrook.

Dodaj komentarz