Cognitive Surplus – nauka to magia, która działa

Kto powiedział, że świat nauki musi być śmiertelnie nudny i nieprzystający do codzienności? No właśnie – Cognitive Surplus udowadnia, że wcale tak nie jest, a nauka to fascynujący świat magii.

Powstała w 2013 roku firma, której założycielami są Kristen i Geoff Zephyrus początkowo mieściła się w ich maleńkim mieszkaniu. Oboje zafascynowani światem nauki, chcieli inspirować innych do odkryć w każdej dziedzinie. A jak najlepiej inspirować, jeśli nie poprzez przedmioty codziennego użytku? W taki właśnie sposób w Cognitive Surplus powstały kolekcje notesów, taśm washi, karteczek indeksujących, ale też toreb, szklanek i innych przydatnych gadżetów. Każdy z przedmiotów ozdobiony jest grafikami z innej dziedziny nauki – swoje ulubione przybory znajdą więc miłośnicy i praktycy medycyny, biologii, astronomii, lingwistyki, geologii i nie tylko. Ilustracje przywodzą na myśl dawne ryciny z encyklopedii, map i podręczników, a ich szczegółowość zachęca do zatrzymania się i zbadania detali. Szczególnie, gdy chcemy przyjrzeć się bliżej na przykład konstelacjom umieszczonym na taśmie washi.

Sukces marki sprawił, że już w 2016 roku na pokładzie firmy pojawił się pierwszy pracownik, a w chwili, gdy piszę te słowa, Coginitive Surplus mieści się w przestronnym budynku w Redmond, na pustynnych terenach Środkowego Oregonu, zatrudniając szereg osób, w tym osoby z niepełnosprawnościami. Mimo tego znaczącego kroku w rozwoju firmy, nie zmieniły się wartości założycieli, którzy chcą zostawić świat nieco lepszym, niż go zastali. W końcu nazwa Cognitive Surplus to sformułowanie oznaczające w dużym uproszczeniu społeczną możliwość angażowania się we wspólne działania, której kreatywne efekty mogą ulepszyć świat.

Cognitive Surplus to produkty wykonane są z materiałów odzyskanych lub pochodzących z ekologicznych źródeł, nadają się do ponownego przetworzenia lub kompostowania. Działania firmy mają na celu zminimalizowane pozostawianego przez nią śladu węglowego, co zaowocowało m.in. otrzymaniem Złotego (najwyższego) Certyfikatu Sustainability at Work przyznawanego przez miasto Portland w Oregonie.

Mamy nadzieję, że rozumiecie już, dlaczego w Escribo nie mogło zabraknąć niezwykłych papierniczych cudeniek z Cognitive Surplus. Na nas ich magia działa na pewno!

Dodaj komentarz