Jak dbać o okładkę Traveler’s Notebook?

Nierzadko jest tak, że nowi użytkownicy notatka Traveler’s Notebook zadają nam tonę pytań, o to z czego jest dokładnie zrobiona okładka, o jej konserwację, oraz bardzo ogólnie co robić, aby notatnik Traveler’s Notebook „wyglądał” nawet po długim czasie solidnego użytkowania. Oczywiście, zdarza się i tak, że nowym użytkownikom wcale nie przeszkadzają pojawiające się ryski, przebarwienia i otarcia (ponieważ każdy nowy ślad to nowa historia) ale również jest rzesza osób, które chcą szczególną troską otulić swój nowy notatnik. My to wszystko doskonale rozumiemy, dlatego postanowiliśmy zebrać, mamy nadzieję, wszystkie ważne informacje, aby rozwiać pojawiające się znienacka pytania i wątpliwości. Wiemy też, że nowa wiedza budzi nowe pytania, które zawsze możecie zadać na naszej Traveler’sowskiej grupie na Facebooku. Piszcie, pytajcie śmiało, dzielcie się spostrzeżeniami, może to i dla nas okaże się ciekawą lekcją, a już nie raz się tak zdarzyło 😊

Okładka notatnika Traveler’s Notebook powstała z kawałka skóry bydlęcej garbowanej taniną, czyli garbnikami pochodzenia roślinnego, do której za pomocą gumki został przymocowany element wykonany z cyny. Element ten ma za zadanie trzymać wszystko razem, czyli okładkę oraz wkłady. Skóra garbowana taniną jest trudna do przetworzenia, ponieważ łatwo widać na niej rysy i ślady zadrapań. Jest jednak przyjazna dla środowiska i szlachetna, ponieważ pięknie zmienia się z biegiem czasu. Skóra, z której wykonano notatnik Traveler’s Notebook jest nasączona od środka olejem, co sprawia, że jest miękka w dotyku. Aby w pełni zachować naturalne uczucie miękkości, nie została ona nadmiernie przetworzona. Należy więc pamiętać, że po otworzeniu oryginalnego opakowania na okładce mogą znajdować się drobne zadrapania i ryski. Im dłużej go używasz, tym bardziej kolor okładki będzie się pogłębiać, a z czasem, gdy kolor się pogłębi, rysy i zadrapania będą mniej widoczne.

Barwienie skóry odbywa się w sposób naturalny, dlatego istnieje ryzyko zabarwienia sąsiedniego przedmiotu, gdy okładka ulegnie zamoczeniu lub potarciu. Kiedy skóra zamoczy się w deszczu, jej kolor może przenieść się na ubranie lub torbę, dlatego należy zachować ostrożność podczas użytkowania. W przypadku zamoczenia najlepiej jest użyć suchej i miękkiej szmatki, aby wchłonąć wodę z okładki notatnika i następnie wysuszyć okładkę w cieniu. Lepiej unikać używania wody, benzenu i rozcieńczalnika. Podczas konserwacji należy uważać na wilgoć, brud i pot na okładce i najlepiej przechowywać ją w suchym miejscu. Należy unikać kontaktu okładki z innymi skórzanymi przedmiotami i produktami winylowymi.

Podczas otwierania opakowania na okładce notatnika może znajdować się biała substancja wyglądem przypominająca proszek, jest to olej, który powstał na skutek zmiany temperatury. Można go usunąć poprzez ogrzanie powierzchni za pomocą suszarki do włosów lub przetarcia jej szmatką. Jeśli przeszkadza Ci zapach oleju, wystarczy wysuszyć okładkę pozostawiając ją w chłodnym i ciemnym miejscu przez kilka dni.

Z notatnika Traveler’s można korzystać również bez konserwacji, ale jeśli martwisz się o ślady zadrapań lub wytarcie się skóry, użyj odpowiedniego preparatu – kremu bądź pasty do skóry dostępnych na rynku. Dzięki temu, kolor skóry pogłębi się i stanie się bardziej wypolerowany. Zapobiegnie to również pojawianiu się śladów zadrapań. Przed pastowaniem całej okładki, spróbuj najpierw na jednej z części, najlepiej na tej, która prawie się nie wyróżnia, a po chwili zauważysz, że miejsce, w którym nałożona została pasta pociemnieje.


Piękno notesu Traveler’s Notebook polega na tym, że w zależności od tego, jak go używasz, jego wygląd i tekstura skóry będą się zmieniać. Używaj go przez długi czas i korzystaj w pełni z jedynego w swoim rodzaju notatnika Traveler’s Notebook. Twórz własną historię.

Dodaj komentarz