Stalówki Platinum – przegląd

Proces powstawania stalówek fot. www.platinum-pen.co.jp/

Piór Platinum nie musimy Wam chyba przedstawiać. Choć pojawiły się w Escribo całkiem niedawno, zyskały sobie błyskawicznie całą rzeszę zwolenników, a o ich historii przeczytacie tutaj. Na szczególną sympatię zapracowały sobie dzięki japońskim stalówkom, które różnią się od swoich europejskich sióstr cieńszą kreską i kilkoma dodatkowymi wariantami, które przedstawimy poniżej.


W piórach Platinum z serii #3776 Century, President czy Izumo znajdziemy wszystkie warianty poniższych stalówek. Są one wykonane z 14-karatowego złota. Pozostałe modele mają nieco okrojone możliwości i producent dopuszcza je na przykład w dwóch grubościach stalówek – z reguły są to F i M, bądź 02 (EF), 03 (F) oraz 05 (M) w przypadku piór Plaisir, Prefounte czy Preppy.

fot. www.platinum-pen.co.jp/

Wśród stalówek Platinum znajdziemy następujące warianty: UEF, EF, SF, F, M, B, C oraz MS. Poniżej postaramy się przedstawić wszystkie stalówki tak, aby maksymalnie ułatwić Wam wybór swojej ulubionej. Oczywiście zachęcamy Was jednocześnie do przetestowania stalówek przed podjęciem decyzji o zakupie, bowiem nie ma nic gorszego niż stalówka, która pisze inaczej niż sobie to wymarzyliśmy.


UEF – Ultra Extra Fine. Prawdziwa igiełka w świecie stalówek. Sucha i tak, niestety, skrobiąca. Wyraźnie słychać jej pracę na papierze. Nawet jeśli piszesz na bardzo gładkim arkuszu. Plusem jest niezwykle cienka linia.
EF – Extra Fine. Podobnie jak jej poprzedniczka – sztywna, kreśląca cienką kreskę, sucha stalówka. Co można o niej powiedzieć, to to, że pisze bardzo płynnie, ale w dalszym ciągu jest słyszalna dla ucha.
SF – Soft Fine. Nie jest to stalówka fleksująca, jak sądzą niektórzy. Linia, którą kreśli leży pomiędzy grubością EF i F, przy czym SF nie jest tak mokra jak F, ale podaje wyraźnie więcej atramentu od stalówki EF. Soft Fine jest stalówką lepiej reagującą na docisk, ale próby uzyskania nią efektów takich, jak przy stalówkach fleksujących, mogą skończyć się uszkodzeniem stalówki.
F – Fine. Znacznie cieńsza niż europejskie „efki”, odpowiada raczej rozmiarowi EF, który znamy z piór innych marek. Jest to również stalówka dość sucha w porównaniu z europejskimi odpowiednikami.
M – Medium. Stalówka wyraźnie grubsza od F, choć odpowiadająca raczej europejskiemu rozmiarowi F. Dość mokra.
B – Broad. Szeroka, mokra stalówka, która na pierwszy rzut oka jest znacznie grubsza od rozmiaru M. Różnica taka nie rzuca się tak w oczy w przypadku piór europejskich. Stalówka nadal jest słyszalna, ale pracuje bardzo płynnie, oddając słuszne ilości atramentu.
C – coarse. Szeroka stalówka będąca odpowiedzią na europejskie BB. Bardzo mokra, ślizga się po papierze. Kulka na jej końcu jest na tyle duża, że możecie rozważyć poddanie jej różnym modyfikacjom, jeśli należycie do osób, które lubią „tuningować” swoje pióra.

fot. www.platinum-pen.co.jp/

MS – Music. Oryginalnie zaprojektowana do pisania nut. To, co na pierwszy rzut oka odróżnia ją od pozostałych, to podwójne nacięcie, powodujące, że stalówka pobiera i oddaje więcej atramentu. Końcówka delikatnie ścięta, co nadaje jej pewne podobieństwo do stalówek do Italiki, ale nie nie jest to stalówka do kaligrafii. Ta sztywna, bardzo mokra stalówka pisze pionowe kreski grubiej, a poziome cieniutko. Tak więc zmieniając sposób trzymania pióra, uzyskamy dwa zupełnie różne efekty pisma.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam nieco stalówki Platinum i ułatwiliśmy wybór tej, która będzie Waszą ulubioną. Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego, gdzie możecie wypróbować wszystkie stalówki własnoręcznie!

Dodaj komentarz