Drehgriffel – długopis ze stuletnią historią

Leuchtturm Drehgriffel to długopis, który w 2020 roku został przywrócony na rynek po stu latach nieobecności. Popularny w latach dwudziestych XX wieku instrument piśmienniczy od razu został nagrodzony w prestiżowym konkursie Red Dot Design Award 2020.

Drehgriffel wykonany jest z mosiądzu i frezowanego aluminium, a jego korpus polakierowano na dziewięć kolorów odpowiadających kolorystyce notatników Leuchtturm. Dwuczłonowa nazwa, gdzie Dreh oznacza obracać, a Griffel grafit, pochodzi ze skryptu do nauki pisania języka staroniemieckiego Ludwiga Suetterlina, a jakże – z lat 20. XX wieku! Nazwa ta nie jest zresztą przypadkowa, ponieważ mechanizm obrotowy odpowiada w tym długopisie za wysuwanie i wsuwanie wkładu do wnętrza korpusu, co wówczas było zupełną nowością.

Leuchtturm wyposażył Drehgriffela w uniwersalny wkład w oryginalnym ciemnoniebieskim kolorze, który z łatwością można zastąpić wkładem czarnym.

Mimo niewielkich gabarytów, Drehgriffel ma słuszną wagę 12 g, która jednak nie wpływa na komfort pisania nawet przez dłuższy czas. Długopis nie boi się też upadków, ani przygód we wnętrzu torebki czy plecaka.

A czym naprawdę urzekł nas Drehgriffel? Nie tylko tym, że zapisanie nim cięgiem trzech stron A4 to bułka z masłem czy tym, że nie poddał się przy gwałtownym kontakcie z kazimierską kostką brukową, ale też reakcjami, jakie wywołuje u innych – masz długopis z ubiegłej epoki? No cóż, trochę tak!

Dodaj komentarz