Blackwing Vol. 3

Hołd dla Raviego Shankara

W czerwcu 1966 roku w Bath jeden z członków zespołu The Beatles George Harrison spotkał mistrza sitaru Raviego Shankara i poprosił go o pomoc w nauce gry na tym instrumencie.Ravi po chwili zawahania zgodził się, a efektem ich współpracy był ogromny wzrost popularności klasycznej muzyki i kultury indyjskiej w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

Harrison nazwał Raviego “Ojcem Chrzestnym światowej muzyki”. Szkolony zarówno w zakresie tradycyjnej indyjskiej jak i europejskiej. Ravi był prawdziwym geniuszem, który inspirował niezliczoną ilość artystów na całym świecie. Tworzył adaptacje spektakli i w ten sposób przedstawiał świat zachodu do kultury indyjskiej. Był prawdziwym ambasadorem bogatej indyjskiej kultury, która często wykraczała poza ramy sceny estradowej.

Blackwing 3 to hołd dla Raviego Shankara z okazji 100 rocznicy jego urodzin. Ołówek posiada ekstra twardy grafit, matowy korpus w kolorze korzenia indyjskiego, na którym naniesiony został wzór najważniejszego z symboli Sanskrytu ॐ (Om) składającego się z trzech komponentów fonetycznych związanych są ze świadomością, marzeniem i podświadomością. Sankary Raviego były zdobione właśnie w ten wzór.  

W starożytnej tradycji języka Hindu uważano, że Om to dźwięk, który łączy świat doczesny ze wszechświatem, dlatego uważany był za najważniejszy i najbardziej święty ze wszystkich mantr. Aby lepiej zrozumieć znaczenie Om, ważne jest, żeby pamiętać o trzech sylabach, które oddzielnie reprezentują oddzielne elementy świadomości, twórczości i duchowości, natomiast razem tworzą, dźwięk, który obecny jest w pieśniach religijnych i medytacji.

Symbol Om był bardzo ważny dla Raviego i często przypominał o kontemplacyjnej i duchowej naturze jego muzyki. Tłumacząc z języka Hindi, Ravi oznacza „słońce”, dlatego złote detale na ołówku nawiązują do światła, które wniósł do świata poprzez swoją muzykę.

Dodaj komentarz