Blackwing Vol. 42

The Jackie Robinson Pencil.

Przełamując granice.

Hołd dla Jackie Robinsona i tych, którzy walczyli o swoje pasje.

1 grudnia 1955 roku Rosa Parks odmówiła przejścia na tył autobusu w Montgomery w stanie Alabama wyrażając w ten sposób swój sprzeciw wobec dyskryminacji rasowej w Stanach Zjednoczonych, a tym samym zapoczątkowała Ruch na Rzecz Praw Obywatelskich dążący do zniesienia segregacji rasowej.

Wydarzenie to zostało zainspirowane postawą podporucznika Jacka Roosevelta Robinsona, który jedenaście lat wcześniej, 6 czerwca 1944 dokładnie w ten sam sposób również sprzeciwił się segregacji rasowej. W tamtym czasie w Stanach Zjednoczonych według przepisów prawa przednie siedzenia autobusów były zarezerwowane wyłącznie dla białych pasażerów, a pozostałe wolne miejsca w tyle były przeznaczone dla czarnoskórych pasażerów.  

W chwili, gdy podporucznik Robinson odmówił przejścia na tył autobusu przekreślił swoją karierę wojskową. Sąd wojskowy przedstawił jego zachowanie jako oznakę braku szacunku oraz świadomego niezastosowania się do przepisów prawnych dotyczących segregacji rasowej.

Podporucznik podczas procesu był nieugięty i ostatecznie wszystkie zarzuty zostały oddalone, jednak i tak został zwolniony ze służby wojskowej i nie mógł uczestniczyć w wojnie. Po tych wydarzeniach, w pogoni za swoimi marzeniami związanymi ze sportem, Jack Robinson podpisał kontrakt z klubem baseballowym Kansas City Monarchs. Zaledwie kilka lat później Jack „Jackie” Robinson jako pierwszy zawodnik pochodzenia afroamerykańskiego został powołany przez drużynę Brooklyn Dodgers do najważniejszej ligi baseballu Major League Baseball, przełamał barierę podziału rasowego i tchnął nową energię w ruchu desegregacji, który wykraczał daleko poza baseball.

Blackwing 42 to hołd dla niezłomnego człowieka jakim był Jack Robinson. Posiada zbalansowany grafit, korpus w kolorze białym, niebieski napis i gumkę, szarą końcówkę, oraz czerwony numer 42. Numer 42 odnosi się do numeru z jakim zawodnik grał na boisku, ale to nie tylko ukłon w stronę Jackie Robinsona, lecz w stronę wszystkich, którzy podążają za swoimi pasjami, nie zważając na przeszkody stojące na ich drodze.

Ołówki Blackwing Vol. 42 możesz już teraz kupić w przedsprzedaży!

Jack „Jackie” Robinson

Dodaj komentarz