Blackwing – historia najdroższego ołówka na świecie

Sława ołówków Blackwing to fenomen, którego historię warto opowiedzieć. Choć w Polsce nie były one tak znane jak w Stanach, my postanowiliśmy przybliżyć tę markę i udostępnić ją w naszej ofercie. Ołowki Blackwing to pasmo wzlotów i upadków, które z czasem okazały się największym sukcesem tej marki. Ale wróćmy do początków.

Historia ołówków Blackwing zaczyna się w 1930 roku, kiedy na rynek wprowadza go Eberhard Faber. Założyciel firmy John Eberhard Faber pochodził ze słynnej bawarskiej rodziny Faber, do której do dziś należy imperium Faber-Castell. Choć może się to wydawać dziwne, najsłynniejszy ołówek na świecie nie należy jednak do firmy Faber-Castell. Firma Eberhard Faber wielokrotnie zmieniała właścicieli i choć Blackwing od początku był uznaną marką wśród artystów i pisarzy to w 1998 podjęto decyzję o zaprzestaniu produkcji. Dla ołówka Blackwing był to moment przełomowy, który na stałe wyznaczył jego pozycję w historii instrumentów piśmienniczych na świecie.

W sklepach ołówki bardzo szybko zostały wysprzedane, ludzie zaopatrywali się na zapas, gdy zabrakło ołówków w sklepach ich cena szybko osiągnęła zawrotną kwotę $40 za sztukę. Blackwing został okrzyknięty najlepszym ołówkiem na świecie i jednocześnie najdroższym.

Ołówki Blackwing otoczyła legenda i choć nie były już produkowane popyt na nie ciągle rósł.

Gdy artyści i pisarze zaczęli zauważać podobieństwo w jakości ołówków marki Palomino to słynnych Blackwing, zwrócono się do firmy Palomino o próbę wznowienia kultowego ołówka. Założyciel i CEO firmy Palomino, Charles Berlozhiemer korzystając ze swoich kontaktów i pozycji na rynku odtworzył początkowo jedynie słynny ołówek Blackwing 602. Wkrótce poszerzając ofertę o ołówki z bardziej miękkim grafitem Blackwing Pearl i Blackwing oraz fantazyjne kolorowe gumki, dzięki którym ołówek nabrał indywidualnego charakteru.

Wysokiej jakości grafit i wymienna gumka – to charakterystyczne cechy Blackwinga, które doceniło wielu znanych artystów na całym świecie. Blackwinga używali m.in. John Steinbeck, Stephen Sondheim, Leonard Bernstein, a także Chuck Jones, który stworzył przy pomocy tego niezwykłego ołówka Królika Bugsa i wiele innych postaci z popularnej kreskówki Looney Tunes.

A jak będzie wyglądał Twój Blackwing? I co nim stworzysz?

#blackwing #ołówki #palomino

Dodaj komentarz